تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

پهپادها چگونه مهندسی معکوس می شوند؟

   

   

  پهپادها چگونه مهندسی معکوس می شوند؟

  "مهندسی معکوس" یا "Reverse Engineering" واژه ای است که در سال های اخیر و در حوزه های مختلف صنعتی از جمله صنایع دفاعی بسیار شنیده می شود. در یک تعریف کلی، مهندسی معکوس به علمی گفته می‌شود که از پاسخ به سؤال می‌رسند و در واقع فرایند کشف اصول تکنولوژیکی یک دستگاه، شیئ یا یک سیستم می‌باشد که از طریق تجزیه و تحلیل ساختار و عملکرد آن حاصل می‌شود. مهندسی معکوس به طور عمده در استفاده‌های تجاری و نظامی به کار می‌رود و هدف آن استنباط پارامترهای طراحی یک محصول موجود بدون داشتن دانش کافی در زمینه تولید آن محصول و فقط با پیمودن فرایند معکوس و به کارگیری تکنیک‌های مشابه می‌باشد [ویکی پدیا].

  بنابراین از تعریف فوق به عناوین کلیدی "کشف اصول تکنولوژی"، "استنباط پارامترهای طراحی" و "طراحی بدون دانش کافی" برخورد می کنیم. اما موضوع دیگری که ذکر آن لازم به نظر می رسد، بهره گیری از این موارد برای کاهش زمان طراحی یک محصول مشابه/جدید می باشد. این موضوع را اینطور می توان تعبیر نمود که دستیابی به اصول تکنولوژیکی براساس استباط پارامترهای طراحی بدون داشتن دانش کافی، منجر به کسب سریع تجربیات به کار گرفته شده در محصول مورد نظر و در نهایت کاهش سیکل طراحی می شود. با این تعریف به واژه دیگری به نام "طراحی معکوس" می رسیم. طراحی معکوس در واقع استخراج فرایندها و بهره گیری از اصول فنی و تکنولوژیکی بکار گرفته شده در محصول مورد بررسی در کنار دانش فنی و آخرین یافته های پژوهشی موجود به منظور توسعه همان محصول براساس اصول طراحی مربوطه می باشد. از این رو طراحی معکوس می تواند به یک محصول مشابه و یا یک محصول جدید ختم شود. اگرچه طراحی معکوس در دایره مهندسی معکوس شکل می گیرید. اما در حوزه های هایتک (تکنولوژی بالا) نظیر هوافضا که دارای سیستم های پیچیده (سیستم هایی با المان ها و ارتباطات زیاد بین المان ها) هستند، دستیابی و ساخت یک محصول مشابه براساس ساختار ظاهری، عملا کاربردی نبوده و ممکن است به شکست فرایند طی شده منجر شود.

  با این مقدمه قصد داریم به فرایند مهندسی معکوس/طراحی معکوس پهپادها بپردازیم، مسئله ای که این روزها در صنعت هوایی و فضای کشور علی الخصوص صنعت توانمند پهپادی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

   

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : معکوس ,طراحی ,محصول ,مهندسی ,اصول ,دانش ,مهندسی معکوس ,طراحی معکوس ,پارامترهای طراحی ,محصول مشابه ,طراحی بدون ,استنباط پارامترهای طراحی ,چگونه ,
  پهپادها چگونه مهندسی معکوس می شوند؟

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 28 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر